Czy Suzuki Baleno sprzyja szkoleniu na kursach nauki jazdy? | RecenzjaPlan

1. Suzuki Baleno III generacji. Recenzja. Bartek Wiśniewski, instruktor nauki jazdy Quattro

2. Suzuki Baleno III generacji. Recenzja. Jurek Fedewicz, instruktor nauki jazdy Quattro

3. Suzuki Baleno III generacji. Recenzja. Marek Kasprzyk, właściciel Quattro

4. Podsumowanie

 

 

Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu po 7 latach pojazd Mitsubishi Colt został zamieniony na Suzuki Baleno. Na tym pojeździe jeszcze przez najbliższe przynajmniej 4 lata będą odbywały się tam egzaminy na prawo jazdy kategorii B.

Po ponad półrocznych testach postanowiliśmy ten pojazd zrecenzować. Przedstawiamy niezależne opinie dwóch instruktorów Quattro w Nowym Sączu  oraz właściciela tej szkoły jazdy.

  

Suzuki Baleno III generacji | Recenzja

Bartek Wiśniewski, Instruktor Nauki Jazdy w Quattro

Bartek Wisniewski - Quattro

Ogólne wrażenia dotyczące samochodu są pozytywne.

Zaczynając od zalet, Baleno ma atrakcyjny i nowoczesny wygląd zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu.

Linie nadwozia, zaokrąglenia sprawiają, że samochód ma sportowy wygląd i zadziorny charakter.

Suzuki Baleno sport


Wnętrze jest stosunkowo przestronne jak na samochód tej klasy, aczkolwiek materiały z których jest wykonane mogłyby być trochę lepszej jakości zwłaszcza jeśli chodzi o elementy plastikowe deski rozdzielczej, boczki drzwi. Fotele są bardzo wygodne, dobrze trzymają zwłaszcza w zakrętach.

Zawieszenie w pojeździe jest bardzo komfortowe ze względu na całkiem szeroki rozstaw osi w pojeździe. Samochód dobrze wybiera nierówności, co sprawia, że jazda po wyboistych drogach nie jest problemem.

Wielką zaletą samochodu są hamulce, których działanie jest natychmiastowe i bardzo skuteczne, wystarczy lekko wcisnąć pedał hamulca by Suzuki bardzo dobrze zareagowało.

Kolejną zaletą samochodu jest jego zwrotność podczas wykonywania różnych manewrów np. parkowania czy też zawracania, co również zauważają kursanci Quattro. Układ kierowniczy i jego elektryczne wspomaganie jest bardzo precyzyjnie i działa bez zarzutu.  Wystarczy niewielki ruch kierownicą by uzyskać pożądane reakcje. Kierownica w tym pojeździe jest wielofunkcyjna tzn. możemy ustawić wybrane stacje radiowe, zmniejszyć lub zwiększyć natężenie głośności a nawet za pomocą specjalnych przycisków odebrać połączenie telefoniczne. Dzięki tym funkcjom, nie musimy odrywać rąk od kierownicy i nie jesteśmy rozpraszani podczas jazdy. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo podczas jazdy. Bardzo optymalne rozwiązanie, które jest już stosowane w większości samochodów.

Suzuki Baleno zwrotność

Niesamowitą zaletą Suzuki Baleno jest jego spalanie. Producent deklaruje spalanie w mieście rzędu 5,4 l / 100 km. Podczas jazd z kursantami udało mi się uzyskać wynik na poziomie 6,1 l / 100 km. Zatem śmiało można powiedzieć, że w kontekście zużycia paliwa samochód jest niezwykle oszczędny. W głównej mierze jest to możliwe dzięki bardzo niskiej masie własnej Baleno (865 kg).

Osiągi tego samochodu są zadowalające jak na silnik o pojemności 1242 cm3  i mocy 90 KM. Auto bardzo dynamicznie przyspiesza i jest elastyczne podczas jazdy z każdego biegu.

Znalazłem również 2 minusy tego samochodu. Przede wszystkim mało precyzyjna skrzynia biegów. Zdarza się, często podczas włączania biegu wstecznego, że bieg nie wskoczy i trzeba go ponownie włączać.

Kolejną negatywną cechą auta jest słaba widoczność. Lusterka są zbyt małe jak na tą klasę pojazdów. Widoczność przez przednią szybę również jest ograniczona. Można to zauważyć zwłaszcza stojąc przed sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu. Żeby dostrzec światła na sygnalizatorze, stojąc tuż przed sygnalizatorem, trzeba się mocno wychylić znad kierownicy.

Suzuki Baleno widoczność

Reasumując, Suzuki Baleno to fajny, miejski samochód, którym jazda i szkolenie kursantów należy do przyjemnych.

Jeżeli miałbym ocenić pojazd w skali od 1 do 10, to jak na tą klasę pojazdów, Suzuki  Baleno otrzymuje ode mnie mocne 8. Z lepsza widocznością i skrzynią biegów mógłbym się nawet pokusić o 10.

 

Suzuki Baleno III generacji | Recenzja

Jurek Fedewicz, Instruktor Nauki Jazdy w Quattro

Jurek Fedewicz - Quattro

 

Zajmiemy się dzisiaj oceną samochodu Suzuki Baleno. Pojazd ten został przez Ośrodek egzaminacyjny w Nowym Sączu wybrany nowym samochodem egzaminacyjnym dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. B.

Samochód jest godny polecenia wszystkim chcącym posiadać wygodne, ekonomiczne i potencjalnie bezawaryjne auto. Myślę, że jest on znacznie lepszy od najpopularniejszych marek na naszym rynku, w tym segmencie pojazdów i za w miarę przyzwoitą cenę.

Suzuki Baleno III zaskakuje przestronnością wnętrza. Mam ponad 1,8 m wzrostu, a na miejscu pasażera czy na tylnej kanapie, można usiąść nie tylko wygodnie, ale wręcz komfortowo. Przestrzeni na nogi jest pod dostatkiem. Wszystko to po części kosztem bagażnika, który stał się bardziej głęboki, przez co nie jest za bardzo ustawny.

Suzuki Baleno - przestronność wnętrza

Auto wykonane jest bardzo solidnie, nic specjalnie nie skrzypi. Jakość materiałów jest porównywalna do innych aut tego segmentu. Wygląd zewnętrzny podkreśla dość sportową linię, co akcentuje wysoko podniesiony kufer. Ładne duże klosze z przodu i ciekawy grill, dopełniają pozytywnego wrażenie o tym samochodzie i wzbudzają zainteresowanie.

Auto jest bardzo ciche w środku, co daje świetne wrażenia podczas jazdy. Komfortowe zawieszenie. Bardzo ekonomiczny silnik. 1,2-litrowa jednostka benzynowa bardzo dobrze radzi sobie z napędzaniem Baleno. 90 KM, które w gruncie rzeczy nie mają za wiele do roboty, bo wprawienie w ruch pojazdu o masie własnej równej niecałe 900 kg, jest całkowicie wystarczające dla Baleno. Silnik spala średnio niewiele ponad 5l/100).

Suzuki Baleno na tle innych aut segmentu B, których w Polsce jest bardzo dużo, prezentuje się całkiem nieźle. Jego konkurenci są doskonale znani i od wielu lat walczą o swoją pozycję na rynku. Suzuki nie ma łatwego zadania, by zaistnieć w rankingach sprzedaży.

Suzuki Baleno

Kluczem do sukcesu japońskiego auta może być przyciągnięcie uwagi klienta. Baleno to zestaw pozytywnych zaskoczeń – jest przestronne, bardzo zwrotne, oferuje dobrze wyposażoną i niedrogą wersję bazową oraz nie małą listę wyposażenia opcjonalnego, które też jest rozsądnie wycenione. Jeśli szukasz samochodu segmentu B, to Suzuki Baleno jest ciekawą alternatywą dla oklepanych wyborów, której zdecydowanie warto się przyjrzeć.

 

Suzuki Baleno III generacji | Recenzja

Marek Kasprzyk, właściciel Quattro

 

Jest to pojazd znanej japońskiej marki Suzuki. Mówi się, że jest oparty na budowie Suzuki Swift, który uchodzi za naprawdę solidny pojazd, również często wybierany przez ośrodki egzaminacyjne w Polsce. Jedynie nadwozie Suzuki Baleno jest większe i bardziej nowoczesne. Projekt wnętrza pojazdu jest raczej prosty, obsługa intuicyjna, także każdy się w nim odnajdzie bez większego problemu. 

Zalety:

1. Bezsprzecznym atutem tego pojazdu jest niskie zużycie paliwa (ok. 5l/100km – producent podaje 4,3l/100km w ruchu mieszanym), także władze ośrodka egzaminacyjnego wiedziały dokładnie co brały – oszczędności gwarantowane. Tak dobre rezultaty wynikają przede wszystkim z małolitrażowego silnika oraz lekkiej konstrukcji tego pojazdu.

2. Odczucie przestronnego wnętrza, choć wysokie osoby mimo tego odczucia mogą mieć problem siedząc na fotelu pasażera.

3. Dobre zawieszenie efektywnie tłumiące większość nierówności. Na zakrętach pojazd zachowuje się stabilnie a wejście w podsterowność przy normalnej jeździe jest raczej wykluczone.

4. Bagażnik wydaje się być pojemny i pozwala na komfortowe rozłożenie sprzętu dzięki podwójnej podłodze udostępnianej już w wersji premium.

Suzuki Baleno lady

 

Wady:

1. Minusem jest niestety słaba widoczność zarówno z przodu jak i z tylu pojazdu. W zasadzie od samego początku narzekają na to kursanci Quattro oraz instruktorzy nauki jazdy. Z tym jednak nie jesteśmy w stanie nic zrobić, mimo że pojazd posiada standardowe na obecne czasy możliwości regulacji foteli z przodu.

2. Układ kierowniczy mógłby być bardziej wydajny.

3. Przy większych prędkościach (ponad 120km/h) głośność pracy silnika znacznie wzrasta, co na dłuższej trasie staje się uciążliwe. To jednak kursantom z Nowego Sącza nie grozi, gdyż szkolenie na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu ze względu na spory dystans nie może zostać wykonane.

Suzuki Baleno wady


Dla bardziej zainteresowanych, pod tym linkiem można zobaczyć wyciąg z homologacji Suzuki Baleno, zakupionego przez ośrodek egzaminacyjny, udostępniany na stronie MORD-u w Nowym Sączu. 

 

Podsumowanie

 

Jak widać opinie na temat tego pojazdu są zbliżone. Pojazd rzeczywiście póki co wydaje się być godny polecenia. Jeśli chodzi o to czy pojazd ten sorzyja szkoleniu, to można powiedzieć, że tak poza dwoma aspektami akcentowanymi przez instruktorów: ograniczona widoczność z przodu i cześciowo z tyłu oraz nie do końca przyjazna skrzynia biegów. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jaka jest jego usterkowość? Testowane pojazdy zostały zakupione w salonie Suzuki w październiku i listopadzie 2016r. Ich przebiegi wynoszą około 20 000km. Przy około 60 000km będzie można coś więcej na ten temat powiedzieć. Będziemy się tym pojazdom bacznie przyglądać i z pewnością przekażemy Wam nasze opinie.

 

 

Autorzy artykułu: 

Bartek Wiśniewski | Instruktor Nauki Jazdy | Quattro Nowy Sącz | Zobacz profil instruktora 

Jurek Fedewicz | Instruktor Nauki Jazdy | Quattro Nowy Sącz | Zobacz profil instruktora 

Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl 

Autor zdjęć i grafiki: Marek Kasprzyk | Profil na Facebooku

Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl 

Quattro w Social Media:
Facebook  |  Instagram  |  You Tube  |  Snapchat  |  Twitter  |  Google+ Nowy Sacz  |  Google+ Kraków

2017-06-29 13:12:29Quattro Sp. z o.o.

Quattro najlepsze z teorii i praktyki! Zdawalność egzaminów na prawo jazdy za 1 kwartał 2017

13 Maj 2017

Po raz pierwszy w Nowym Sączu opublikowano wyniki zdawalności ze wszystkich podejść do egzaminów na prawo jazdy a nie tylko za pierwszym. Ponadto zaprezentowano wyniki kwartalne a nie półroczne jak to miało miejsce przez ostatnie 4 lata. Wyniki podzielono na 4 grupy bazując na ilości podejść do egzaminu. Szkoła Jazdy Quattro od lat znajduje się w grupie największych szkół jazdy i ponownie w ścisłej czołówce. Tym razem Quattro deklasuje konkurencję i zgarnia oba pierwsze miejsca także może się poszczyć najwyższą zdawalnością zarówno z teorii jak i praktyki. Jest to nie lada wyczyn, zwłaszcza że spod jej skrzydeł wychodzi kilka razy więcej absolwentów niż z mniejszych szkół a procent zdawalności jest naprawdę wysoki.

czytaj dalej

Jak rozpoznać niedzielnego kierowcę zanim Cię zaskoczy?

18 Kwiecień 2017

Szkoły jazdy, które uczą jazdy na pamięć, wyrabiają w kursancie bardzo złe nawyki, nie uczą dobrych postaw, elastyczności w podejściu do ruchu drogowego, wyobraźni oraz zdolności do bezpiecznych reakcji. Taki właśnie jest niedzielny kierowca. On nigdy nie jeździ wzorowo. Choć nie do końca czuje się za kierownicą pewnie, nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie on jest przysłowiowym niedzielnym kierowcą. W tym artykule, znajdziesz odpowiedź na takie pytania: Po czym rozpoznać niedzielnego kierowcę? Jakie są typowe zachowania niedzielnego kierowcy? Jak zachować się w stosunku do niedzielnego kierowcy w celu zachowania maksimum bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego?

czytaj dalej
Obsługa Suzuki Baleno - jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?

Obsługa Suzuki Baleno. Jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?

6 Kwiecień 2017

Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu egzaminy państwowe na prawo jazdy kategorii B przeprowadzane są na Suzuki Baleno. Obsługa tego pojazdu nie jest skomplikowana, ponieważ elementy które trzeba wskazać ułożone są standardowo dla tej klasy pojazdów. Warto jednak zapoznać się z budową tego pojazdu, aby bez stresu pokonać pierwsze wyzwania egzaminu. Powinieneś umieć wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe. Musisz znać nazwy świateł zewnętrznych i umieć je sprawdzić. Grafiki, które prezentujemy obrazują to najlepiej.

czytaj dalej

Co warto mieć w bagażniku oprócz tego co trzeba?

18 Marzec 2017

Bagażnik auta to zwykle bardzo pojemne miejsce, które na pierwszy rzut oka w cale może się takie nie wydawać. Najważniejsze, aby niezależnie od tego co przewozimy, robić to bezpiecznie oraz być  przygotowanym na wszystkie… no może na większość sytuacji drogowych i nie tylko. Pomysły tu opisane oparte są na doświadczeniach własnych oraz tych nabytych w trakcie realizacji kursów na prawo jazdy w Krakowie i Nowym Sączu. Pojazdy szkoły jazdy są intensywnie eksploatowane, średnio po 12 godzin dziennie w trybie 6 dni na tydzień, przez większość część roku. Taka intensywność narzuca nam konieczność doskonałego przygotowania, aby kurs nauki jazdy przebiegał komfortowo, bezpiecznie i bez zakłóceń. 

czytaj dalej

Czy kobiety naprawdę nie potrafią prowadzić?

10 Marzec 2017

To, że kobiety nie potrafią prowadzić auta i w ogóle pojazdów mechanicznych dla wielu mężczyzn jest pewne. Pytanie skąd ta pewność? Czy predyspozycje kobiet do prowadzenia samochodu są rzeczywiście słabsze? Czy kobiety w ogóle powinny prowadzić samochód? Która płeć jest bardziej bezpieczna na drodze? Jakie błędy zarzuca się obu płciom? Na co najczęściej narzekają za kierownicą kobiety i mężczyźni? Czym różnią się style prowadzenia pojazdów obu płci? Czy w procesie nauki jazdy można wpłynąć na wyeliminowanie walki płci w tej kwestii? Czy kształtowanie tolerancyjnych postaw jeszcze w szkole jazdy na kursie na prawo jazdy da pożądany efekt? Jak obie płci reagują na pojazdy nauki jazdy w Krakowie i Nowym Sączu w trakcie szkolenia?

czytaj dalej

Jak dobrze wymienić koło ?

28 Luty 2017

Kapeć wcześniej czy później czeka każdego. Lepiej na taką ewentualność być dobrze przygotowanym. Przed podróżą, zwłaszcza dłuższą, trzeba koniecznie upewnić się, że w aucie jest komplet sprzętu do wymiany koła na zapasowe. Oczywiście trzeba pamiętać o utrzymaniu koła zapasowego w dobrym stanie. To może jednak nie wystarczyć. Wcześniej trzeba dowiedzieć się jak to zrobić bezpiecznie. Wymiana koła nie jest wcale niczym skomplikowanym. Nie wymaga również użycia dużej siły. W tym artykule opisuję krok po kroku co trzeba zrobić aby wymiana koła poszła gładko. W pojazdach szkoły jazdy opony często są uszkadzane, dlatego instruktorzy nauki jazdy zawsze wiedzą co robić.

czytaj dalej

Jak dobrać najlepsze opony by nie przepłacić?

16 Luty 2017

Streszczenie: Prawidłowy dobór opon do własnego pojazdu to jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy zrobić w ramach utrzymania wysokiego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Żeby zrobić to dobrze nie warto się spieszyć a zwłaszcza kupować tzw. opon "okazyjnych", które kuszą wspaniałą ceną. Niekoniecznie trzeba też wydawać fortunę. Najpierw warto poznać parametry opon we własnym aucie a także jednostki jakimi się je opisuje np. indeks prędkości. Dobierając opony do pojazdu szkoleniowego nauki jazdy staramy się brać także pod uwagę specyficzny sposób ich użytkowania. Tobie również to polecam. Dopiero jak poukładasz te informacje możesz zabierać się za własne poszukiwania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to teraz jest najlepszy czas.

czytaj dalej

Czy Quattro spełnia oczekiwania kursantów? Ankieta satysfakcji klienta. Wyniki za rok 2016.

8 Luty 2017

Streszczenie: Wprowadzając nową stronę internetową zdecydowaliśmy się na publikowanie aktualnych wyników ankiet satysfakcji klienta Quattro. Z tego co nam wiadomo jesteśmy pierwszą szkołą jazdy w Polsce, która to robi. Nie boimy się Opinie naszych klientów. Wręcz przeciwnie, prosimy o nią, bo chcemy z niej skorzystać. Robimy to już od lat. Nasza ankieta jest stale rozwijana. Teraz przedstawiamy nie tylko wyniki, ale również to jak jest zbudowana. Narażamy się przez to na ekspozycję tajemnic handlowych naszej firmy. W tym przypadku jednak nie mamy nic przeciwko, gdyż służy to rozwojowi branży szkolenia kierowców. Jeśli inne ośrodki szkolenia kierowców z tego skorzystają i wprowadzą podobną ankietę, to w porządku. Nawet nas to ucieszy. Służy ona klientowi, który powinien mieć ...

czytaj dalej

Jak w zimie dbać o szyby w samochodzie by jeździć bezpiecznie?

24 Styczeń 2017

Streszczenie: Dobry kurs na prawo jazdy obfituje w informacje dotyczące samej nauki jazdy ale również prawidłowego dbania o pojazd o różnych porach roku. To właśnie zimą należy szczególnie dbać o pojazd. Zimą najbardziej uciążliwa jest walka z zamarzniętymi szybami. Instruktorzy nauki jazdy o tej porze roku często na przygotowanie pojazdu muszą poświęcić kilkanaście minut. Kursant tego ciężaru nie odczuwa. Jednak po pozytywnie zaliczonym egzaminie państwowym na prawo jazdy w Krakowie, Nowym Sączu czy innych polskich miastach uzyskuje wymarzone prawo jazdy i wsiada do wlasnego auta. Wraz z tym przywilejem przejmuje rownież finkcję dbania o pojazd. Jak najwygodniej i najskuteczniej zatroszczyć się o szyby swojego auta w zimie dowiesz się z tego artykułu.

czytaj dalej
Podsumowanie roku 2016 w branży nauka jazdy w polskich szkołach.

Podsumowanie 2016 roku. Jak będzie wyglądała ścieżka do prawa jazdy w 2017?

10 Styczeń 2017

W roku 2013 przez wprowadzane ustawy branżę szkolenia kierowców obrócono do góry nogami. Zmiany w prawie są jednak koniecznością. Nie wszystkie nowe pomysły przyjmują się jednak od razu. Weryfikuje je rzeczywistość. Mamy do czynienia z amatorstwem i bałaganem gdy zawodzi przygotowanie merytoryczne oraz jakość wdrażania tak ważnych ustaw. Z tym temat prawa jazdy łączyć się nie może. W grę wchodzi przecież  nasze bezpieczeństwo. Rok 2016 miał być rokiem zmian, podobnie jak rok 2015. Tych jednak się nie doczekaliśmy. Natomiast wokół tematów: prawo jazdy, nauka jazdyegzamin na prawo jazdyszkoła jazdy jest jak zwykle sporo hałasu. I nie ważne czy chodzi o Kraków czy Nowy Sącz

czytaj dalej

Nie taka zima straszna. Dlaczego warto robić kurs na prawo jazdy na śniegu i lodzie?

16 Grudzień 2016

Kursanci boją się zimy, dlatego kurs nauki jazdy odkładają na wiosnę lub spieszą się by jeszcze jesienią zdobyć upragnione prawo jazdy. Dowiedz się dlaczego nauka jazdy w zimie pozwoli ci raz na zawsze pozbyć się lęku przed warunkami drogowymi typowymi dla tej pory roku. Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać właśnie w zimie. Zanim podejdziesz do tematu kursu zapoznaj sie z trzema kwestiami: Prawo jazdy Kraków - zbadaj specyfikę ścieżki do uzyskania tego dokumentu w Krakowie i Nowym Sączu | Nauka jazdy Kraków - poczytaj o tym czym różni się nauka jazdy w dużym i małym mieście | Szkoła jazdy Kraków - zbadaj czym mogą różnić się od siebie szkoły jazdy i czy spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

czytaj dalej