Nie taka zima straszna. Dlaczego warto robić kurs na prawo jazdy na śniegu i lodzie?Streszczenie: Kursanci boją się zimy, dlatego kurs nauki jazdy odkładają na wiosnę lub spieszą się by jeszcze jesienią zdobyć upragnione prawo jazdy. Dowiedz się dlaczego nauka jazdy w zimie pozwoli ci raz na zawsze pozbyć się lęku przed warunkami drogowymi typowymi dla tej pory roku. Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać właśnie w zimie.

 

Zanim pomyślisz o prawie jazdy zadaj sobie kilka pytań.

Po co robisz prawo jazdy? Od czego zależy kiedy zrobisz kurs nauki jazdy? Czego oczekujesz od szkoły jazdy i samego kursu? Jaką szkołę wybrać? Czy chcesz aby poszło gładko czy też naprawdę chcesz się nauczyć jeździć i zostać dobrym kierowcą? Niestety statystyki pokazują, że niewiele osób zadaje sobie to pytanie.


Kursy nauki jazdy w Krakowie i Nowym Sączu, przypuszczalnie również w wielu innych regionach Polski, cieszą się największym zainteresowaniem w okresie wiosny i lata. Jesienią na kurs zapisują się osoby, które chcą ukończyć kurs nauki jazdy i zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze zanim pojawi się zima a na jezdni śnieg. Jest to bardzo powszechna tendencja, którą my obserwujemy już od wielu lat. Liczba kursantów zapisana w okresie zimowym jest nierzadko nawet o 50 procent mniejsza niż w okresie letnim.

 

Znak drogowy snieg


Zdecydowana większość osób robiących kurs nauki jazdy w Polsce będzie prowadzić pojazd właśnie w tym kraju lub w innych krajach, które znajdują się na podobnej szerokości geograficznej i w których panują podobne warunki atmosferyczne. Jak wiadomo mamy cztery pory roku, w tracie których panują różne warunki atmosferyczne. Zima jednak jest tą porą, która kojarzy się ze znaczenie trudniejszymi warunkami pogodowymi, które skutecznie odstraszają użytkowników pojazdów w tym również kursantów.

 

Czy egzamin na prawo jazdy jest zimą trudniejszy?
Egzamin na prawo jazdy kategorii B w zimie uznawany jest powszechnie za dużo trudniejszy. Kursanci narzekają przede wszystkim na:

 

 • osłabioną widoczność 
 • śliską nawierzchnię 
 • opady śniegu, który przykrywa znaki poziome na nawierzchni drogi i utrudnia właściwe ustawianie pojazdu na skrzyżowaniach
 • krótki dzień i egzaminy odbywające się w po zmroku
 • obniżona koncentracja
 • lęk przed nagłym pogorszeniem się warunków na drodze, których drogowcy nie zdąża poprawić przed egzaminem

 

Z tym jednak można sobie doskonale poradzić. Są różne sposoby no to, by egzamin państwowy zdać za pierwszym razem.

 

 

 

Dlaczego podejście do kursu nauki jazdy zaczyna się od stresu?
Jednym z głównych czynników rodzących stres w osobach, które zaczynają kurs nauki jazdy jest fakt, że nigdy wcześniej nie siedziały za kierownicą pojazdu. W tej sytuacji często rodzi się w nich duży niepokój przed postawieniem pierwszych kroków za kółkiem. Do tego wzrasta obawa, że instruktor nauki jazdy, którego jeszcze nie znają, nie będzie wystarczająco cierpliwy i zacznie na nich krzyczeć, gdy nie będą sobie z czymś radzili. Wizja zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy w zimie również rysuje się w czarnych barwach. Dokładając do tego element zimy i utrudnionych warunków na drodze podczas jazd szkoleniowych, odkładanie kursu na okres bardziej sprzyjających okoliczności będzie najczęściej podejmowaną decyzją.

 

Stres przed kursem nauki jazdy wiąże się również wiekiem osób, które do niego podchodzą. Są to zwykle młode osoby, z niewielkim doświadczeniem życiowym oraz zawodowym, które nie miały jeszcze możliwości wyrobienia własnych, skutecznych systemów radzenia sobie ze stresem. Jak się również okazuje jest to jeden z głównych czynników niepowodzeń na egzaminach państwowych na prawo jazdy.

 

 

Niestety w mediach rzadko kiedy spotyka się akcje zachęcające do robienia kursu nauki jazdy w okresie zimowym. Nawet szkoły jazdy nie akcentują tego tematu w szczególny sposób. Po prostu tak się przyjęło wiele lat temu i tak funkcjonuje do dziś. Od czasu do czasu w pismach branżowych można spotkać nieliczne artykuły na ten temat. W związku z tym, że już za kilka dni od publikacji tego artykułu nadejdzie kalendarzowa zima, postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw i oficjalnie wypowiedzieć się na ten temat.

 

Nauka jazdy w utrudnionych warunkach atmosferycznych. 

Każdy kursant na dobrym kursie nauki jazdy powinien zostać przeszkolony z zasad prowadzenia pojazdu we wszystkich możliwych warunkach atmosferycznych jakie  panują w strefie klimatycznej, w której ubiega się o pozwolenie do prowadzenia pojazdów danej kategorii prawa jazdy. Jeśli wiedza ta nie może być przećwiczona w praktyce to przynajmniej musi być nakreślona na zajęciach teoretycznych. Niestety na wykładach można jedynie zbudować u kursanta świadomość niebezpieczeństw wynikających z prowadzenia pojazdu w utrudnionych warunkach, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni typowej dla okresu zimowego.

 

Sama wiedza teoretyczna nie jest wystarczająca by czuć się pewnie i bezpiecznie na zimowej drodze. To najważniejszy argument przemawiający za tym, dlaczego właśnie w zimie warto udać się do ośrodka szkolenia kierowców by zrobić kurs na prawo jazdy w Krakowie, Nowym Sączu, czy jakimkolwiek innym polskim mieście. Można zyskać nieocenioną szansę sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w praktyce.

 

 

 

Alternatywę mogłyby stanowić symulatory prowadzenia pojazdu w rożnych warunkach. Niestety póki co żaden ogólnodostępny symulator nie jest w stanie wiernie oddać warunków panujących na drodze w zimie. Coraz bardziej popularna i obiecująca jest wirtualna rzeczywistość. Jest ona jednak wciąż melodią przyszłości. Żywi się sporą nadzieję na to, że dzięki nowoczesnej technologii można będzie wiernie odtworzyć trudne warunki zimowe. Jeśli ta technologia zostanie opracowana i stanie się ogólnodostępna, to każda szkoła jazdy oraz ośrodki doskonalenia techniki jazdy obowiązkowo będzie musiała się w taki sprzęt zaopatrzyć. Ustawodawca natomiast powinien pomyśleć o rozszerzeniu programu szkolenia dla ośrodków szkolenia kierowców w całej Polsce. 

 

Czy kurs nauki jazdy w zimie się opłaca i kiedy najlepiej go zacząć?

Tak, oczywiście. Kurs prawa jazdy niekoniecznie musi odbywać się w całości w zimie. Nawet lepiej jeśli jego część odbędzie się wiosną lub późną jesienią. Dlatego najkorzystniejszym czasem na rozpoczęcie kursu prawa jazdy kategorii B jest przełom października i listopada lub stycznia i lutego. Nauka jazdy odbywa się wtedy w warunkach jesienno-zimowych lub zimowo-wiosennych. Dzięki temu można poćwiczyć jazdę w różnych warunkach.

 

Dlaczego egzamin na prawo jazdy wcale nie jest trudniejszy w zimie?

 • Zdecydowana większość kierowców jeździ wolniej, ponieważ mają świadomość zwiększonego zagrożenia
  • zyskujesz więcej czasu na prawidłową reakcję
  • spada szansa pojawienia się nieoczekiwanych zdarzeń w krótkim czasie
 • Świadomość występowania utrudnionych warunków poruszania się pojazdem automatycznie wpływa na wzrost koncentracji wszystkich uczestników ruchu drogowego
  • niższe prawdopodobieństwo twojego błędu
  • łatwiej uniknąć błędów innych kierujących lub pieszych
 • Znaki poziome pokryte są bardzo często przez śnieg lub błoto pośniegowe
  • zmniejsza się zagrożenie związane z najechaniem na linie ciągłe
 • Zmniejszona ilość rowerzystów w okresie zimowym 
  • znacznie mniejsze szanse na błąd w zachowaniu wobec tych uczestników ruchu drogowego, które są bardzo powszechne w innych porach roku

 

Czynniki te w dużym stopniu redukują stres pod warunkiem, że masz świadomość, że w ogóle występują. To właśnie stres jest bardzo częstym powodem niepowodzenia na egzaminie na prawo jazdy kategorii B.

 

 

Podsumowanie

Faktycznie, najlepsze szkoły jazdy powinny umieć przygotować kursanta do radzenia sobie z prowadzeniem pojazdu w każdej sytuacji bez względu na porę roku czy nawet szerokość geograficzną w jakiej odbywał się kurs nauki jazdy. Wiadomo też, że pojazd może prowadzić każdy, kto radzi sobie z tym w praktyce i jest w stanie przyswoić podstawy kodeksu ruchu drogowego. Natomiast kierowcą nigdy nie zostanie ten, kto tylko zna teorię a w praktyce radzi sobie kiepsko. Wiedza teoretyczna stanowi bardzo ważne wsparcie w stawaniu się dobrym, pewnym i bezpiecznym kierowcą. To jednak umiejętność praktycznego wykorzystania jej oraz stałe udoskonalanie umiejętności praktycznych (przez właściwy trening) sprawiają, że jest się na najlepszej drodze by stać się świetnym kierowcą. Warto mieć to na uwadze podejmując decyzje kiedy zrobisz swój kurs nauki jazdy.

 

Czy dasz sobie szanse rozwinięcia swoich umiejętności od podstaw w zróżnicowanych warunkach drogowych i atmosferycznych? Wcześniej czy później warunki te dopadną cię na drodze, dlatego lepiej być do tego przygotowanym jak najlepiej.

 

 

Nie bój się zimy! Wbrew krążącym mitom zima wcale nie jest Twoim wrogiem. W dłuższej perspektywie czasu kurs nauki jazdy wykonany choćby częściowo w warunkach zimowych stanie się Twoim sprzymierzeńcem. Dzięki temu nigdy nie będziesz bać się prowadzenia pojazdu bez względu na to gdzie i kiedy będziesz podróżował.

 

Autor wpisu: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl 

 

Wiecej o autorze: link dostepny wkrótce >

 

Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka

 

Kontakt: blog@quattro.szkola.pl 

  

Quattro w Social Media:

Facebook  |  Instagram  |  You Tube  |  Snapchat  |  Twitter  |  Google+ Nowy Sacz  |  Google+ Kraków 

 

Ważne zwroty: nauka jazdy w zimie, egzamin na prawo jazdy w zimie, zrób kurs nauki jazdy w zimie, Nowy Sącz, nauka jazdy, prawo jazdy, Nowy Sącz, szkoła jazdy, kurs, Kraków, Quattro

2017-06-29 13:56:23Quattro Sp. z o.o.