Bezsensowne chamstwo kierowców w stosunku do nauki jazdyWprowadzenie

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym (Art.3 ust.1) mówi wyraźnie, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy sytuacja tego wymaga - szczególną ostrożność. Ta druga jest m.in. zarezerwowana dla sytuacji w której przejeżdża się obok pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy lub zbliża się do niego. Można się także spodziewać się, że kierujący takim pojazdem nie zawsze będzie w 100% stosował się do wszystkich zasad techniki kierowania i przepisów ruchu drogowego. Dlaczego tak może być?

 

To proste, ale nie dla wszystkich oczywiste. Kursant to osoba szkolona, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem silnikowym, tylko uczy się go prowadzić i przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy. Podczas takiego kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu Przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania, pierwszej pomocy przedmedycznej. 

 

Zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do pojazdów nauki jazdy

 

Część praktyczna – największe wyzwanie, największy stres i nieuniknione błędy.

 

Część praktyczna czyli poruszanie się pojazdem w ruchu drogowym jest dla większości kursantów najtrudniejsza. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę kierowców aby uświadomili sobie, że wielu z nich dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą. Zdarzają się osoby, które nigdy nawet nie siedziały w pojeździe na miejscu kierowcy i nie wiedzą do czego służą poszczególne dźwignie i inne elementy sterowania.

Pierwsza jazda odbywa się po zakończonych zajęciach teoretycznych lub po zdanym egzaminie teoretycznym (w przypadku e-learningu) i jest realizowana w miejscu bezpiecznym z dala od ruchu pojazdów. Osoba szkolona na tych zajęciach stara się opanować podstawy techniki kierowania, ruszanie z miejsca, jazdę pasem ruchu, zmianę kierunku jazdy, zwalnianie, zatrzymanie, zmianę biegów itd. Po opanowaniu tych czynności instruktor wraz osobą szkoloną podejmują decyzję o „wyjeździe na miasto”. Dla osoby szkolonej jest to zazwyczaj ogromny szok i niewyobrażalne przeżycie. Wielu z nich początkowo nie wierzy, że to oni sterują tym pojazdem. Jak pewnie wszyscy wiemy początki są trudne, dlatego tym bardziej kierowcy powinni zrozumieć taką osobę. Jest to dla niej nowe wyzwanie, któremu stawiają czoła. 

Pierwsza jazda szkoleniowa poza ruchem pojazdów. Jest przeżycie i emocje.

 

Większość kursantów na 6-10 godzinie jazdy zaczyna radzić sobie coraz lepiej, ale pamiętajmy, że to wciąż początki. Na 20 godzinie kursant wykonuje już wiele manewrów sam, ale wciąż pod czujnym okiem instruktora. Szanowni kierowcy, pamiętajcie - to wciąż jest NIC w porównaniu do waszego kilku-, kilkunasto- czy kilkudziesięcioletniego doświadczenia! 

 

"Dlaczego Ci kierowcy tak się zachowują, czy oni też kiedyś sami nie uczyli się jeździć ?”

Bardzo często po zakończonych jazdach szkoleniowych rozmawiamy z kursantem na temat danej lekcji, pytamy czy wszystko co dziś robiliśmy jest jasne i czy ma ewentualnie jakieś pytania. Osoba szkolona bardzo często odpowiada: „wszystko było ok i ogólnie rozumiem, natomiast nie potrafię pojąć dlaczego Ci kierowcy tak się zachowują, czy oni też kiedyś sami nie uczyli się jeździć ?”. 

No właśnie, dlaczego tak często używają sygnału dźwiękowego, kiedy kierujący próbuje ruszyć pojazdem ale nie udaje się i samochód gaśnie. Dlaczego wymachują rękami i używają niecenzuralnych słów, kiedy pojazd jedzie trochę wolniej od pozostałych, bo osoba szkolona nie czuje się na siłach aby rozwijać większą prędkość, ponieważ nie ma jeszcze prawidłowego wyczucia odległości? Instruktor próbuje odpowiedzieć usprawiedliwiając tych tzw. „doświadczonych kierowców”, ale w rzeczywistości nie jest to do końca możliwe, bo takie zachowanie nie powinno mieć miejsca! Niektórzy kierowcy uważają, że dopóki osoba nie nauczy się jeździć nie powinna wyjeżdżać „na miasto” czyli włączać się do miejskiego ruchu drogowego. 

 

A ja teraz zapytam: to gdzie ona ma się nauczyć tej jazdy? 

 

 Gdzie kursant ma się tej jazdy nauczyć?

 

Na początku wspomniałem jak wyglądają pierwsze godziny szkolenia. Faktycznie tak jest, że zaczynamy w miejscu oddalonym od innych pojazdów i uczestników ruchu. Jednak chcąc dalej rozwijać umiejętności przyszłego kierowcy musimy zacząć wykonywać manewry w ruchu drogowym. Tylko praktyka sprawi, że osoba szkolona będzie zdobywać doświadczenie i uczyć się również na własnych błędach.

 

Instruktor nauki jazdy często krytykowany przez kierowców

 

Instruktor Nauki Jazdy stosunkowo często spotyka się z krytyką innych kierowców. Należy jednak pamiętać, że choć jest to praca, która wielu osobom daje możliwość realizacji, jest czasem bardzo, ale to bardzo trudna. Każdy proces dydaktyczny składa się m.in. z nauczyciela, nauczania i ucznia. Instruktor nauki jazdy pełni rolę nauczyciela, który realizuje proces kształcenia. Nauka jazdy to szczególnie trudny proces z racji, że większość zagadnień musi być realizowana w ruchu drogowym w otoczeniu innych kierujących. Oni już tę umiejętność posiadają i często nie potrafią zaakceptować tych, którzy tej sztuki dopiero się uczą. 

 

Odpowiedzialność i możliwości instruktora nauki jazdy

 

Instruktor nauki jazdy podczas szkolenia odpowiada za osobę szkoloną, za siebie i za innych uczestników ruchu drogowego. Każdy z nich ma tego świadomość i podejmuje niezbędne czynności do uniknięcia sytuacji, która mogłaby zagrozić bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić. Każdy uczestnik ruchu powinien pamiętać, że są sytuacje w których Instruktor nie ma wpływu na zachowanie kursanta, np. nagłe użycie hamulca bez uzasadnionej przyczyny albo przez zwykłe pomylenie pedału. Instruktor nie jest w stanie powstrzymać go od hamowania bo dodatkowa dźwignia hamulca działa tylko w jedną stronę. Instruktor może zahamować jeżeli jest taka potrzeba a kursant z różnych przyczyn tego nie robi. Uczestnicy kursu nauki jazdy już podczas zajęć teoretycznych są uczulani na tego typu zachowania. Jak już wcześniej wspomniałem stres i brak jeszcze odpowiednich umiejętności sprawiają, że te osoby czasem po prostu do końca sami nie wiedzą co robią, bo nie są w stanie prawidłowo koordynować wszystkich czynności. Właśnie tego się uczą w praktyce a sama teoria nie wystarczy.

 

Kolejna sytuacja to sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu czyli włączanie kierunkowskazów. Wielu kierowców nie sygnalizuje zmiany pasa ruchu np. na drogach jednokierunkowych. Jest to błędem, bo przepisy mówią wyraźnie, że zmieniając zajmowany pas ruchu musimy to zasygnalizować. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inną kwestię: używanie kierunkowskazów przez kursantów. Często zdarza się, że mamy skręcić w prawo a osoba szkolona włącza lewy kierunkowskaz. Pamiętajmy, że instruktor nie zawsze jest w stanie przełączyć ten kierunkowskaz ponieważ on znajduje się tylko po stronie kierującego. Oczywiście zwraca on uwagę osobie szkolonej ale często nie jest ona w stanie zareagować, gdyż np. podczas skrętu wykonuje jeszcze inne dodatkowe czynności. Takich sytuacji jest więcej. Bardzo bym chciał aby inni o tym wiedzieli i zrozumieli, że nikt nikomu nie robi na złość. To po prostu nie jest takie proste jak by się mogło wydawać patrząc na to z boku.

 

Niewłaczony kierunkowskaz może się nauce jazdy przydażyć

 

Prawidłowa jazda pojazdów z tablicą „L”

 

Ostatnia sprawa, o której chciałbym powiedzieć  to prawidłowa jazda pojazdów z tablicą  „L”. Czasem jest tak, że inaczej my musimy wykonać dany manewr a inaczej wykonuje go inny kierowca z  prawem jazdy. Wiele razy słyszałem: „Jak oni uczą?”. Odpowiadam: dobrze uczą. Tylko w Polsce inaczej jeździ się na co dzień - nieprawidłowo (niezgodnie z przepisami prawa). Prosty przykład to skrzyżowania dróg równorzędnych, gdzie reguła prawej ręki reguluje pierwszeństwo przejazdu, np. na skrzyżowaniach osiedlowych. W takich sytuacjach mówimy do kursanta: „mamy pierwszeństwo bo mamy go z lewej strony ale uważaj bo raczej nikt Ci nie ustąpi”. Takich sytuacji jest dużo. Kierowcy mało tego, że prowadzą źle to jeszcze mają pretensje do nauki jazdy, która w rzeczywistości jako jedna z nielicznych stosuje się do „Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym”. Oczywiście ci kierowcy nie mają świadomości, że się mylą. Robią tak ponieważ tak się przyjęło. Pamiętajcie, że egzaminator podczas egzaminu będzie wymagał jazdy zgodnej z przepisami a nie takiej jakiej się „przyjęło”.

 

Apel do kierowców

 

Jak sami widzicie nie jest to takie proste. Pamiętajcie, że nauka jazdy dla jednej strony jest pracą, często ciężką i wymagającą, a dla drugiej kursem, który trzeba odbyć aby zdać egzamin i bezpiecznie poruszać się po drogach. W imieniu wszystkich instruktorów apeluję o zrozumienie i o wybaczenie drobnych, ludzkich błędów, bo też się nam takie czasem zdarzają. My naprawdę chcemy dobrze. Nikt z nas nie chce nikomu utrudniać życia i o to też prosimy Was, kierowców. Szanujmy się nawzajem a na pewno będzie się nam wszystkim lepiej jeździło na drogach. Z góry dziękuję wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

  

 Szanujmy się nawzajem a będzie się nam lepiej jeździło

 

 

Autor artykułu: Marcin Dudzik | Instruktor Nauki Jazdy, Wykladowca i Prezenter akcji Prawo Bezpiecznej Jazdy | Quattro | www.quattro.szkola.pl 
Autor zdjęć i grafiki: Marek Kasprzyk | Profil na Facebooku
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz: zeskroluj niżej i skomentuj za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl 


Quattro w Social Media:
Facebook  |  Instagram  |  You Tube  |  Snapchat  |  Twitter  |  Google+ Nowy Sacz  |  Google+ Kraków

2017-06-24 13:47:05Quattro Sp. z o.o.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w samochodzie i nie łamać prawa?

6 Czerwiec 2017

Dzień dziecka już za nami. Rodzice skoncentrowani są na wspaniałych prezentach dla swojego dziecka. Dzień ten jednak szybko się kończy a następny dopiero za rok. Są takie prezenty, które dziecko powinno otrzymywać codziennie. To jest poczucie bezpieczeństwa. Dzieci, które to otrzymują należą do najszczęśliwszych na świecie. Takie poczucie można dziecku zapewnić na różne sposoby, ale to jest temat bardziej psychologiczny. W tym artykule wskażę Wam jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie tak by było w pełni zabezpieczone na okoliczność wypadku. Wskażę najnowsze przepisy prawa o ruchu drogowym i odpowiem na pytanie czy w trakcie nauki jazdy można wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci?

czytaj dalej

Siedem argumentów dlaczego kobiety i mamy powinny robić kurs na prawo jazdy

26 Maj 2017

Umiejętność prowadzenia pojazdu jest dla każdej mamy bardzo ważna. Kiedyś ta opcja była bardzo ograniczona bo niewiele mam miało prawo jazdy. Wynikało to z innej mentalności ale również ze znacznie mniejszej ilości samochodów. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych w Polsce powszechnie uznawano, że kobiety raczej nie powinny prowadzić samochodu. Ta czynność należy do mężczyzn i tyle – tak się utarło. Na szczęście sporo się zmieniło. Obecnie coraz więcej mam, ale również wszystkich kobiet robi kurs na prawo jazdy w Polsce. Dlaczego tak jest? Dlaczego warto wybrać dobrą szkołę jazdy i zrobić solidny kurs nauki jazdy? Dlaczego warto skorzystać z jazd odświeżających w szkole jazdy pod okiem instruktora nauki jazdy?

czytaj dalej

Czy Suzuki Baleno sprzyja szkoleniu na kursach nauki jazdy? | Recenzja

20 Maj 2017

Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu po 7 latach pojazd egzaminacyjny Mitsubishi Colt został zamieniony na Suzuki Baleno. Na tym pojeździe jeszcze przez najbliższe 4 lata będą odbywały się tam egzaminy na prawo jazdy kategorii B. Po półrocznych testach udało nam się ten pojazd zrecenzować. Przedstawiamy niezależne opinie dwóch instruktorów Quattro w Nowym Sączu, Jurka Fedewicza i Bartka Wiśniewskiego oraz właściciela tej szkoły jazdy Marka Kasprzyka. Opinie na temat tego pojazdu są zbliżone. Pozostaje pytanie: jaka jest jego usterkowość? Testowane pojazdy zostały zakupione w salonie Suzuki jesienią 2016r. Ich przebiegi to około 20 tys. km. Za kolejne 20 tys. km będziemy wiedzieć więcej.

czytaj dalej

Quattro najlepsze z teorii i praktyki! Zdawalność egzaminów na prawo jazdy za 1 kwartał 2017

13 Maj 2017

Po raz pierwszy w Nowym Sączu opublikowano wyniki zdawalności ze wszystkich podejść do egzaminów na prawo jazdy a nie tylko za pierwszym. Ponadto zaprezentowano wyniki kwartalne a nie półroczne jak to miało miejsce przez ostatnie 4 lata. Wyniki podzielono na 4 grupy bazując na ilości podejść do egzaminu. Szkoła Jazdy Quattro od lat znajduje się w grupie największych szkół jazdy i ponownie w ścisłej czołówce. Tym razem Quattro deklasuje konkurencję i zgarnia oba pierwsze miejsca także może się poszczyć najwyższą zdawalnością zarówno z teorii jak i praktyki. Jest to nie lada wyczyn, zwłaszcza że spod jej skrzydeł wychodzi kilka razy więcej absolwentów niż z mniejszych szkół a procent zdawalności jest naprawdę wysoki.

czytaj dalej

Jak rozpoznać niedzielnego kierowcę zanim Cię zaskoczy?

18 Kwiecień 2017

Szkoły jazdy, które uczą jazdy na pamięć, wyrabiają w kursancie bardzo złe nawyki, nie uczą dobrych postaw, elastyczności w podejściu do ruchu drogowego, wyobraźni oraz zdolności do bezpiecznych reakcji. Taki właśnie jest niedzielny kierowca. On nigdy nie jeździ wzorowo. Choć nie do końca czuje się za kierownicą pewnie, nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie on jest przysłowiowym niedzielnym kierowcą. W tym artykule, znajdziesz odpowiedź na takie pytania: Po czym rozpoznać niedzielnego kierowcę? Jakie są typowe zachowania niedzielnego kierowcy? Jak zachować się w stosunku do niedzielnego kierowcy w celu zachowania maksimum bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego?

czytaj dalej
Obsługa Suzuki Baleno - jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?

Obsługa Suzuki Baleno. Jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?

6 Kwiecień 2017

Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu egzaminy państwowe na prawo jazdy kategorii B przeprowadzane są na Suzuki Baleno. Obsługa tego pojazdu nie jest skomplikowana, ponieważ elementy które trzeba wskazać ułożone są standardowo dla tej klasy pojazdów. Warto jednak zapoznać się z budową tego pojazdu, aby bez stresu pokonać pierwsze wyzwania egzaminu. Powinieneś umieć wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe. Musisz znać nazwy świateł zewnętrznych i umieć je sprawdzić. Grafiki, które prezentujemy obrazują to najlepiej.

czytaj dalej

Co warto mieć w bagażniku oprócz tego co trzeba?

18 Marzec 2017

Bagażnik auta to zwykle bardzo pojemne miejsce, które na pierwszy rzut oka w cale może się takie nie wydawać. Najważniejsze, aby niezależnie od tego co przewozimy, robić to bezpiecznie oraz być  przygotowanym na wszystkie… no może na większość sytuacji drogowych i nie tylko. Pomysły tu opisane oparte są na doświadczeniach własnych oraz tych nabytych w trakcie realizacji kursów na prawo jazdy w Krakowie i Nowym Sączu. Pojazdy szkoły jazdy są intensywnie eksploatowane, średnio po 12 godzin dziennie w trybie 6 dni na tydzień, przez większość część roku. Taka intensywność narzuca nam konieczność doskonałego przygotowania, aby kurs nauki jazdy przebiegał komfortowo, bezpiecznie i bez zakłóceń. 

czytaj dalej

Czy kobiety naprawdę nie potrafią prowadzić?

10 Marzec 2017

To, że kobiety nie potrafią prowadzić auta i w ogóle pojazdów mechanicznych dla wielu mężczyzn jest pewne. Pytanie skąd ta pewność? Czy predyspozycje kobiet do prowadzenia samochodu są rzeczywiście słabsze? Czy kobiety w ogóle powinny prowadzić samochód? Która płeć jest bardziej bezpieczna na drodze? Jakie błędy zarzuca się obu płciom? Na co najczęściej narzekają za kierownicą kobiety i mężczyźni? Czym różnią się style prowadzenia pojazdów obu płci? Czy w procesie nauki jazdy można wpłynąć na wyeliminowanie walki płci w tej kwestii? Czy kształtowanie tolerancyjnych postaw jeszcze w szkole jazdy na kursie na prawo jazdy da pożądany efekt? Jak obie płci reagują na pojazdy nauki jazdy w Krakowie i Nowym Sączu w trakcie szkolenia?

czytaj dalej

Jak dobrze wymienić koło ?

28 Luty 2017

Kapeć wcześniej czy później czeka każdego. Lepiej na taką ewentualność być dobrze przygotowanym. Przed podróżą, zwłaszcza dłuższą, trzeba koniecznie upewnić się, że w aucie jest komplet sprzętu do wymiany koła na zapasowe. Oczywiście trzeba pamiętać o utrzymaniu koła zapasowego w dobrym stanie. To może jednak nie wystarczyć. Wcześniej trzeba dowiedzieć się jak to zrobić bezpiecznie. Wymiana koła nie jest wcale niczym skomplikowanym. Nie wymaga również użycia dużej siły. W tym artykule opisuję krok po kroku co trzeba zrobić aby wymiana koła poszła gładko. W pojazdach szkoły jazdy opony często są uszkadzane, dlatego instruktorzy nauki jazdy zawsze wiedzą co robić.

czytaj dalej

Jak dobrać najlepsze opony by nie przepłacić?

16 Luty 2017

Streszczenie: Prawidłowy dobór opon do własnego pojazdu to jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy zrobić w ramach utrzymania wysokiego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Żeby zrobić to dobrze nie warto się spieszyć a zwłaszcza kupować tzw. opon "okazyjnych", które kuszą wspaniałą ceną. Niekoniecznie trzeba też wydawać fortunę. Najpierw warto poznać parametry opon we własnym aucie a także jednostki jakimi się je opisuje np. indeks prędkości. Dobierając opony do pojazdu szkoleniowego nauki jazdy staramy się brać także pod uwagę specyficzny sposób ich użytkowania. Tobie również to polecam. Dopiero jak poukładasz te informacje możesz zabierać się za własne poszukiwania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to teraz jest najlepszy czas.

czytaj dalej

Czy Quattro spełnia oczekiwania kursantów? Ankieta satysfakcji klienta. Wyniki za rok 2016.

8 Luty 2017

Streszczenie: Wprowadzając nową stronę internetową zdecydowaliśmy się na publikowanie aktualnych wyników ankiet satysfakcji klienta Quattro. Z tego co nam wiadomo jesteśmy pierwszą szkołą jazdy w Polsce, która to robi. Nie boimy się Opinie naszych klientów. Wręcz przeciwnie, prosimy o nią, bo chcemy z niej skorzystać. Robimy to już od lat. Nasza ankieta jest stale rozwijana. Teraz przedstawiamy nie tylko wyniki, ale również to jak jest zbudowana. Narażamy się przez to na ekspozycję tajemnic handlowych naszej firmy. W tym przypadku jednak nie mamy nic przeciwko, gdyż służy to rozwojowi branży szkolenia kierowców. Jeśli inne ośrodki szkolenia kierowców z tego skorzystają i wprowadzą podobną ankietę, to w porządku. Nawet nas to ucieszy. Służy ona klientowi, który powinien mieć ...

czytaj dalej

Jak w zimie dbać o szyby w samochodzie by jeździć bezpiecznie?

24 Styczeń 2017

Streszczenie: Dobry kurs na prawo jazdy obfituje w informacje dotyczące samej nauki jazdy ale również prawidłowego dbania o pojazd o różnych porach roku. To właśnie zimą należy szczególnie dbać o pojazd. Zimą najbardziej uciążliwa jest walka z zamarzniętymi szybami. Instruktorzy nauki jazdy o tej porze roku często na przygotowanie pojazdu muszą poświęcić kilkanaście minut. Kursant tego ciężaru nie odczuwa. Jednak po pozytywnie zaliczonym egzaminie państwowym na prawo jazdy w Krakowie, Nowym Sączu czy innych polskich miastach uzyskuje wymarzone prawo jazdy i wsiada do wlasnego auta. Wraz z tym przywilejem przejmuje rownież finkcję dbania o pojazd. Jak najwygodniej i najskuteczniej zatroszczyć się o szyby swojego auta w zimie dowiesz się z tego artykułu.

czytaj dalej
Podsumowanie roku 2016 w branży nauka jazdy w polskich szkołach.

Podsumowanie 2016 roku. Jak będzie wyglądała ścieżka do prawa jazdy w 2017?

10 Styczeń 2017

W roku 2013 przez wprowadzane ustawy branżę szkolenia kierowców obrócono do góry nogami. Zmiany w prawie są jednak koniecznością. Nie wszystkie nowe pomysły przyjmują się jednak od razu. Weryfikuje je rzeczywistość. Mamy do czynienia z amatorstwem i bałaganem gdy zawodzi przygotowanie merytoryczne oraz jakość wdrażania tak ważnych ustaw. Z tym temat prawa jazdy łączyć się nie może. W grę wchodzi przecież  nasze bezpieczeństwo. Rok 2016 miał być rokiem zmian, podobnie jak rok 2015. Tych jednak się nie doczekaliśmy. Natomiast wokół tematów: prawo jazdy, nauka jazdyegzamin na prawo jazdyszkoła jazdy jest jak zwykle sporo hałasu. I nie ważne czy chodzi o Kraków czy Nowy Sącz

czytaj dalej

Nie taka zima straszna. Dlaczego warto robić kurs na prawo jazdy na śniegu i lodzie?

16 Grudzień 2016

Kursanci boją się zimy, dlatego kurs nauki jazdy odkładają na wiosnę lub spieszą się by jeszcze jesienią zdobyć upragnione prawo jazdy. Dowiedz się dlaczego nauka jazdy w zimie pozwoli ci raz na zawsze pozbyć się lęku przed warunkami drogowymi typowymi dla tej pory roku. Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać właśnie w zimie. Zanim podejdziesz do tematu kursu zapoznaj sie z trzema kwestiami: Prawo jazdy Kraków - zbadaj specyfikę ścieżki do uzyskania tego dokumentu w Krakowie i Nowym Sączu | Nauka jazdy Kraków - poczytaj o tym czym różni się nauka jazdy w dużym i małym mieście | Szkoła jazdy Kraków - zbadaj czym mogą różnić się od siebie szkoły jazdy i czy spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

czytaj dalej