Bagażnik auta to zwykle bardzo pojemne miejsce, które na pierwszy rzut oka wcale może się takie nie wydawać. Najważniejsze, aby niezależnie od tego co przewozimy, robić to bezpiecznie oraz być zorganizowanym i przygotowanym na wszystkie… no może na większość sytuacji drogowych i nie tylko.
Ten krótki i zwięzły artykuł podpowie Ci co powinieneś zrewidować w tylnym schowku swojego poskramiacza szos.
Linka holownicza
Z linką jest zwykle tak, że przez długi czas leży i zalega w bagażniku nieużywana a często również jeszcze w oryginalnym opakowaniu. Jest to jednak produkt, który musimy mieć na wyposażeniu auta nie tylko w sytuacji, gdy nam trzeba pomóc ale również gdy pomocy wymaga ktoś inny. Pamiętaj, że nieużywana linka holownicza parcieje i traci swoją wytrzymałość. Dobrze jest, aby co roku wyciągnąć ją z bagażnika i porządnie rozciągnąć symulując w ten sposób naturalne zachowanie podczas holu. Jeśli masz możliwość sztucznego poholowania drugiego auta – świetnie, zrób tak.
Miękka szczotka i skrobaczka do szyb
Ten zestaw jest również bardzo istotny, ale głównie zimą. Nie mniej jednak pamiętaj, aby zawsze był pod ręką. Zimą miej te atrybuty wyposażenia zawsze bliżej drzwi bagażnika, aby można było szybciej do nich dotrzeć. Pamiętaj, że odśnieżanie nie jest dobrą wolą kierowcy tylko obowiązkiem. Nie bierze się to z niczego. Auto, które jest zaśnieżone i bardziej przypomina czołg (mała dziurka na przedniej szybie w śniegu) stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Nawet jeśli Ty czujesz się bezpiecznie w takim aucie (czołgu?) to pamiętaj o tym, że podczas jazdy śnieg lubi się sypać na przednie szyby innych kierowców za Tobą.
Nie lekceważ zmrożonych szyb. Szyby nawet lekko przymarznięte wymagają oczyszczenia. Szczególnie tyczy się to szyb przednich. Po co masz wymieniać co chwilę wycieraczki ? Lód jest ostry oraz bardzo szorstki dla miękkiej gumy wycieraczek. Często lubi przymarzać.
Na ten temat szczegółowo pisaliśmy w tym artykule
Saperka
Nie, nie… nie chodzi o panią, która zajmuje się rozbrajaniem ładunków wybuchowych… chociaż z drugiej strony mogłoby to być bardzo ciekawe…
Oczywiście, mówimy tutaj o mniejszej wersji łopaty. Twór taki jest bardzo często łamany w kilku miejscach, aby być bardziej kompaktowy. Jeśli jej jeszcze nie posiadacie i rozważacie nabycie to nie kupujcie bardzo tanich wersji. Wybierzcie gdzieś ze środka w granicach rozsądku. Z tych tanich nie będziecie mieli pożytku bo mogą się połamać przy mocniejszym zagłębieniu w podłoże a co pewniejsze mogą się zgiąć w taki sposób, że nie będzie możliwości ich wyprostowania.
Często przydaje się w momencie gdy ugrzęźniemy na miękkim terenie lub zasypał nas śnieg i trzeba utorować sobie drogę przejazdu.
Kable rozruchowe
Zweryfikuj najpierw jakim autem jeździsz. Czy po podniesieniu maski możesz bez utraty gwarancji wpiąć się pod akumulator ? Czy masz dostęp do akumulatora ? Czy w ogóle możesz podnieść maskę ?
Pytania mogą wydać się śmieszne, ale biorąc pod uwagę, że producenci aut wymyślają coraz to bardziej oryginalne pomysły i rozwiązania te wydają się mieć sens. Swoją drogą to szkoda, że nie wymyślą takich aut, które się nie psują.
Kable przydadzą Ci się jeszcze przed rozpoczęciem jazdy wtedy kiedy samochód nie odpowiada na ruch kluczyka lub jego odpowiedź bardziej przypomina zawodzenie rannego łosia w środku lasu to wiedz, że… możesz ich potrzebować.
Procedura jest bardzo prosta pod warunkiem, że uda Ci się podłączyć z drugiej strony auto zbliżonej masie całkowitej i mocy silnika. Pamiętaj tylko o tym, aby podłączyć „plusy” (te czerwone) do „plusów” a „minusy” (te niebieskie) do minusów.
Płyn do spryskiwaczy
Tutaj chyba nie muszę dodawać jak bardzo jest przydatny. Proponuję jednak zawsze mieć dodatkowy zapas. Choćby litr lub pół litra. Wystarczy, aby dojechać do stacji benzynowej i zakupić nowy - większy. Szczegóły na ten temat opisywaliśmy w innym artykule na naszym blogu
Wazelina techniczna
Bardzo przydatny specyfik. Zajmuje również bardzo mało miejsca, ale jest nieoceniona w zimie kiedy nie chcemy, aby nasze drzwi przymarzały a klamki zostawały w rękach. Smarujemy cienką warstwą uszczelki drzwi (chodzi o tę gumę, która styka się z nadwoziem). Po takim zabiegu nie ma szans, aby cokolwiek nam przymarzło.
Gąbka, ręczniki papierowe, szmatka
Gdy po zmianie koła zapasowego w mokry dzień chcemy wsiąść do auta, ale orientujemy się, że nasze ręce aż do łokci są ubrudzone wymienione atrybuty bardzo się przydadzą. Nie zaszkodzi mieć również trochę wody. Niekoniecznie musi być w bagażniku.
Zapasowe bezpieczniki i żarówki
Zawsze miej po jednej w zapasie. Nie zajmują dużo miejsca a zaoszczędzą Ci nerwów podczas kontroli drogowej nie wspominając już o bezpieczeństwie Twoim i innych uczestników ruchu drogowego.
To w sumie tyle. Proponuję wszystkie te elementy przechowywać w miękkiej torbie. Nie musi być duża ani zamykana. Miękka po to, aby łatwo poddawała się i dała formować gdy mamy więcej rzeczy w bagażniku.
Autor wpisu: Mateusz Manaj | Właściciel firmy Codeisland | Pasjonat informatyki i motoryzacji
Grafika: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl
Więcej o autorze: Profil na Facebooku
Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl
Quattro w Social Media:
Facebook | Instagram | You Tube | Snapchat | Twitter | Google+ Nowy Sacz | Google+ Kraków